İlaç bulunmakta zorluk çekildiğine yönelik iddiaları yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bizdeki sağlık sistemi dünyanın hiçbir yerinde yok" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi.Burada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Koca, ''Piyasada bulunmayan ilaçlar ve ilaç sıkıntısıyla ilgili çıkan bir takım iddiaları nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

'DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE SAĞLIK SİSTEMİ YOK'

"Piyasada bulunmayan ilaçlar konusu çok gündem olan bir konu ve biz Sağlık Bakanlığı olarak asla hiç bir hastamızın ilaçsız bırakılmasından yana değiliz. Sosyal Sigorta Kurumu en geniş kapsayıcılığı ile birlikte 81 milyonu da içine alan bir sigorta sistemi. Dünya'nın hiç bir yerinde böyle bir sağlık sistemi yok. İlaçta ise ruhsatlı olan yani İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan ruhsat almış herkesin ve ruhsatlı olan her ilacın mutlak SGK tarafından ödenebilmesi sağlanıyor. Bunlarda hiç bir sorun yok.

‘RUTİN DIŞI İLAÇLARI DA ÖDÜYORUZ’

Bunun dışında ruhsatlı olmayıp daha çok herhangi bir çalışma sonrası literatürde geçen kanıta dayalı dediğimiz ama ruhsatı alınmamış olan fakat yurt dışında olup hala rutin kullanıma girmeyen ilaçları bile ilgili hekim 'fayda görebilir' diye yazdığında bunu da geri ödeme sistemi olan SGK ödüyor. Bunun için geçen yıl ödenen toplam miktar 3 milyar TL'yi geçti."

ÖZEL HASTANELERİN FİŞLEDİĞİNDEN BAKAN’IN HABERİ YOK

Özel hastaneye giden hastalar daha kayıt aşamasında büyük bir sürprizle karşılaşıyor… Önce kimlik isteniyor… Ardından kimlik numarası… Ve sonra… Ve sonra avuç içi biyometrik fişleme için sağ elin avuç ve parmaklarını biyometrik cihaza yapıştırılması isteniyor. Ve kayıt başlıyor… Bir kez… İki kez… Üç kez… Biyometrik el izleri alınıyor, kaydediliyor ve arşivleniyor.

Peki, bu arşiv kimde?
Özel hastane de mi yoksa merkezi bir teşkilat bu arşivi Türkiye bazında depoluyor mu?

İşte bunu kimse bilmiyor!
Peki ya el ve parmak izlerinizi vermezseniz ne olacak?
Özel hastane para istiyor… 142 Lira…
Yani?
Yani parmak ve avuç içi izlerinizi hastaneye verirseniz 12 lira, vermezseniz 142 lira!

Yoksa?
Yoksa muayene yapmıyorlar…
Şimdi buna telefon şirketlerini ekleyiniz…
O da gönüllü parmak izi alıyor hani diyorlar ya açma tuşunu kolay yapmak istiyorsanız parmak izinizi telefona kaydedin diye! İşte O! O da parmak izlerini alıp kaydediyor ve arşivliyor!
Şimdi buna bir de ses analizlerinizi ekleyiniz hani telefon, banka gibi kuruluşlar özel sesli kayıt yapın diyorlar ya, işte O! O da ses analizi yapıyor, kaydediyor, arşivliyor!

Peki, bu izleri neden alıyorlar?
Onlara sorarsanız, kimlik doğrulaması için!
Peki, zaten kimliğimiz yok mu bizim? Zaten kimlik numaramız yok mu bizim?
Hepsi var!
Öyleyse niye?
Niye sorusunun cevabı, bu izler neye yarar sorusunun cevabında gizli!
Evet, bu izler neye yarar?

BİYOMETRİ meselesi tıbbi uzmanlık istiyor… Bir kişinin damar ağ haritası, avuç içi izleri, parmak izleri tıpta neye yarar, onu bir uzmana sormak gerekiyor… Ama en azından şunu söyleyebiliriz, her hangi bir nesne üzerinde bulunan bir parmak izinin size ait olmadığını anında tespit edebilirler!
SES analizlerine gelince…
Dünyanın neresinde olursanız olun, hangi telefonu kullanırsanız kullanın, sizi anında tespit edebilirler!
Yerinizi, konuştuklarınızı, konuştuğunuz kişileri tespit edebilirler!

İŞTE BUNA İSTİHBARAT DENİR!
PEKİ, TÜRK MİLLETİ’NE KARŞI BU İSTİHBARATI KİM YAPAR, NEDEN YAPAR?

Bunu ancak bugünkü siyasetin yönettiği ya da içinde olduğu bir güç yapar! Bunu da kendisine muhalif olanları, bugünkü siyasetin müttefik oldukları ülkelere, şirketlere, kişileri muhalif olanları tespit edip etkisizleştirmek için yapar!

PEKİ, BU YASALMI?
Hayır, değil! Değil ama karşı çıkan olmayınca…

Erdal Sarızeybek

Kaynak: DHA/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ