Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle bugün 47 kişi daha hayatını kaybetti. Can kaybı 3 bin 786’ya, toplam vaka sayısı 138 bin 657’ye yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ‘Bu tabloyu 83 milyon birlikte değiştirdik. Tedbirlere ısrarla uyarak! Mücadelemizi ciddiyetle, hiç gevşetmeden sürdürelim. İyileşen hasta sayımız yakında 100 bin kişiyi bulacak. Vefat sayımız, vaka sayımız gittikçe azalacak. Biraz daha özveriye değmez mi?’ Dedi.

TOPLAM CAN KAYBI ‘3 BİN 786’
Açıklanan son koronavirüs verilerine göre, yeni vaka sayısı 1.542 oldu. Son 24 saatte 47 kişi hayatını kaybederken, bugün iyileşen kişi sayısı ise 3 bin 211 olarak açıklandı. Toplam test sayısı 1 milyon 370 bin 598, toplam vaka sayısı 138 bin 657, toplam vefat sayısı 3 bin 786 oldu. Açıklanan verilere göre toplam yoğun bakım hasta sayısı 1.154, toplam entübe hasta sayısı 598, toplam iyileşen hasta sayısı 92 bin 691 oldu.

BAKAN ‘TEDBİRLERİ GEVŞETMEYELİM’
Hasta sayısında düşüşün devam ettiğini açıklayan Koca, ‘Bu tabloyu 83 milyon birlikte değiştirdik. Tedbirlere ısrarla uyarak! Mücadelemizi ciddiyetle, hiç gevşetmeden sürdürelim. İyileşen hasta sayımız yakında 100 bin kişiyi bulacak. Vefat sayımız, vaka sayımız gittikçe azalacak. Biraz daha özveriye değmez mi?’ dedi.

NORMALLEŞME TAKVİMİ
Öte yanda geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin normalleşme takvimini açıkladı. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

‘65 YAŞ ÜSTÜ 10 MAYIS 11-15 SAATLERİ ARASI 4 SAAT’
“65 yaş üzeri ilk etapta sokağa çıkması sınırlandırmamızın günlerinde 4 saat sürecinde yürüme mesafesinde tahditli olarak getiriyoruz. 10 Mayıs Pazar günü saat 11 ila 15 saatleri arasında gerçekleştiriyoruz.

’20 YAŞ ALTI 13-15 MAYIS GÜNLERİ 11-155 SAATLERİ ARASINDA 4 SAAT’
“20 yaş altı içinde bu esnemeyi iki grup halinde uygulayacağız. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü saat 11 ila 15 arası dışarı çıkarılabilecek. 15 Mayıs cuma günü ise 15 ila 20 yaş arası aynı saatlerde çıkarak hava alabilecek. Duruma göre, sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Sokağa çıkma sınırlaması uygulamamızı sürdürüyoruz.”

7 İLDE SEYAHAT KISITLAMASINA BUGÜNDEN İTİBAREN SON’
“Bu geceden itibaren 31 ile giriş çıkış sınırlamasını 7 ilimiz için bitiriyoruz. Antalya, Mersin, Muğla, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya.Her hafta gelişmelere göre karar vereceğiz. Diğer 24 ilimizdeki giriş çıkış yasağı 14 gün boyunca uzatılmıştır.”

‘BERBER KUAFÖR 11 MAYIS’TA AÇILACAK’
“Berber, kuaför ve güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecektir. Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının belirlediği kurallara uyulması şartıyla alışveriş merkezleri 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayacaktır.”

‘ASKERLİK 1-5-10 HAZİRAN, HAC İŞLERİ DİYANETE BAĞLI’
“Askerlerle ilgili faaliyetler 1 Haziran’da, celp hizmetleri 5 Haziran’da, bedelli askerlik hizmetleri 20 Haziran’da yeniden başlayacak. Hac için de Diyanet İşleri Başkanımız, ülkelerle görüşecek karar verecek. Zira İslam ülkelerinin ortak karar vermesi gerekiyor.”

SINAVLAR HAZİRAN’DA, TAKSİLER 5 MAYIS’
“YÖK kurumları sınavı 27-28 Haziran‘da, LGS 20 Haziran’da, Askeri öğrenci sınavı 14 Haziran‘da yapılacaktır. Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönecekler. Adliyeler ara verilen duruşmalara ve diğer uygulamalara 15 Haziran’da başlayabilecektir. Tek-çift plaka uygulaması 5 Mayıs’ta sona erecektir. Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehberlerdeki kurallara uymayı en üst düzeyde tutarsak normalleşme süreci daha da hızlanacaktır. Ancak kurallara uyulmaması halinde daha çok sert tedbirlere başvurabiliriz.”

Kaynak: Sağlık Bakanlığı/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ