Ana Sayfa
18 Eylül 2021 ( 4257 izlenme )

Başkan 'Sınır Yok'

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay üyelerinin 12 yıl olan görev süresi sınırının kaldırılmasını istedi.

‘GÖREV SÜRESİ SINIRSIZ OLSUN’
Yargıtay Başkanlığı, üyelerin görev süresinin 12 yılla sınırlandırılması uygulamasından vazgeçilmesi için Cumhurbaşkanlığı’ndan talepte bulundu. Yargıtay, üyelerin görev süresinin yeniden yaş haddinden emekli oluncaya kadar sürmesini istedi. Bunun gerekçesi ise "görev süresinin uzatılmaması halinde kıdem şartı aranan başkan, başsavcı ve daire başkanlığı seçimlerinde sorun yaşanacağı" iddiası oldu.

DAHA GÖREV SÜRELERİNİN DOLMASINA 6 YIL VAR
Yapısı değiştirilen Yargıtay’a 15 Temmuz’dan sonra 136 yeni üye atandı. Özellikle yargı içerisinde iktidara yakın görülen hâkim ve savcılar, yüksek yargı kadrolarına hâkim oldu. Yargıtay, 2016’da atanan üyelerin görev süresinin dolmasına 6 yıl kalmışken, 12 yıllık görev süresi uygulamasının kaldırılması için harekete geçti. Alınan bilgiye göre Yargıtay Başkanlığı, bu talebini özel görüşmelerde hem Cumhurbaşkanlığı hem de Adalet Bakanlığı yetkililerine iletti.

BAŞKAN’DAN ERDOĞAN’A TALEP
Bu talep, bizzat Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca tarafından da adli yıl açılış töreninde gündeme getirildi. Akarca, burada yaptığı konuşmada, "2016 yılında yapılan düzenleme ile Yargıtay üyelerinin görev süresi on iki yıl ile sınırlandırılmıştır. Bu görevin layıkıyla yerine getirilmesi ve yargı bağımsızlığının korunması bakımından 12 yıllık görev süresi sınırı kaldırılmalıdır" dedi.

Söz konusu talebin gerçekleşmesi için Yargıtay ve Danıştay’ın kanunlarında değişiklik yapılması gerekiyor. Bunun için de iktidar partisi AKP'nin Meclis'e yasa teklif sunması gerekiyor.

Kaynak: Ajanslar/ DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ