Ana Sayfa
25 Mart 2018 ( 1599 izlenme )

BİLİM İNSANLARINDAN KORKUTAN UYARI!

2011'de uzaya gönderilen Çin Tiangong1 roketinde bir fiyasko yaşanıyor. 2016'dan beri iletişim kurulamayan uzay roketi gelecek hafta içerisinde Dünya'ya kontrolsüz bir şekilde düşecek. Bilim insanları roketin aralarında Türkiye'nin de olduğu birçok ülke üzerinden Dünya'ya giriş yapabileceğini aktardı.

Washington Post’un haberinde, Çin’in uzay aracı Tiangong1’in gelecek hafta içerisinde Dünya’ya düşebileceği aktarıldı. “Cennet yeri” olarak çevrilebilen Tiangong ile 2016’da iletişimin kesildiğini aktaran bilim insanları, yaklaşık 9.5 tonluk aracın parçalara ayrılarak Dünya’ya düşeceğini ifade etti.
Haberde Tiangong1’in insan yapımı bir meteora dönüştüğünü söyleyen uzmanlar, aracın tam olarak nereye düşeceğini de belirleyemiyor.

Tiangong1’in saatte 7.800 kilometre hızla Dünya etrafında döndüğünü açıklayan uzmanlar, zaman içerisinde yavaşlayacak aracın Dünya’nın çekim kuvvetiyle birlikte düşeceğini ifade etti. Öyle ki gezegensel mekanik mühendisi Jesse Gossner, “Nasıl gölde taş sektirdiğinizde taş birkaç kere sıçradıktan sonra suyun dibini boylarsa Tiangong1 de öyle suya gömülecek” dedi.


Bilim insanları Nebraska’dan Tazmanya’ya kadar bir alana düşmesi planlanan Tiangong1’in parçalarının atmosferde parçalanacağını söyledi. Öte yandan uzmanlar uzay aracının aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkenin üzerinden Dünya atmosferine giriş yapabileceğini de aktardı.

kaynak:sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ