Ana Sayfa
16 Şubat 2018 ( 2310 izlenme )

Çavuşoğlu ve Tillerson’dan Ortak Basın Açıklaması!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Ankara'da bir araya geldi.Çavuşoğlu, Tillerson'ı saat 09.45 sularında Ankara Palas'ın girişinde karşıladı. Türk ve ABD bayrağının önünde poz veren iki bakan daha sonra üst kata çıkarak baş başa görüşmeye geçti.


Görüşmenin ardından ikili ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Önce Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açıklama yaptı.

Çavuşoğlu’nun şunları kaydetti;

“İki tarafın da beklentileri var. Biz FETÖ ve ABD’nin YPG’ye verdiği destek konusunda beklentilirimizi net bir şekilde dile getirdik. Bugüne kadar verilen sözler oldu, tutulmayan sözler de oldu. O nedenle bundan sonra sonuç odaklı adımları nasıl atabiliriz? Bu konuyarı konuştuk. Tüm bu konuları kapsayacak mekanizma kararı aldıBu mekanizmalar iki tarafın beklentilerini karşılaşacak şekilde olacak. Dün ve bugün yaptığımız toplantılar endişelirimizin karşılanması, bölgesel konular bakımından kritik öneme haiz olmuştur. Ben inanıyorum ki birlikte geleceğe yönelik adımlar atarız, bölgesel işbirliğimizi ğüçlendiririz.”

Çavuşoğlu’nun ardından Tillerson şunları kaydetti;

“Türkiye ve ABD arasındaki ilişki çok derin bir ilişki. Türk birlikleri Kore’da Afganistan’da ABD ile birlikte çalıştı. Türkiye üç kıtanın bir kavşağında bulunan çok önemli bir üllke. Bağımsız bir Suriye’nin kurulması için birlikte çalışmamız gerekiyor. Suriye’nin demokratik olarak yeniden kurulması çok önemlidir. Türkiye’nin güvenli bir şekilde sınırlarını koruması istemesini tabiki ciddiye alıyoruz.Suriye’deki hedeflerimiz bakımından Türkiye’ye son derece açık davrandık.”

Tillerson Membiç ile ilgili bir soruya, şu yanıtı verdi:“Spesifik olarak aramızda sorun olan konuları çalışmayı taahüt ettik. ikimizin de hedefleri ortak. Özellikle IŞİD ile mücadele konusunda bir koordinasyon gerçekleştireceğiz. Önce Menbiç konusunu ele alacağız.  Çalışma grubu aracıyla Menbiç üzerinde çalışacağız ve Cenevre sürecini destekleyeceğiz. Türkiye’nin de bu şekilde güvenli ber şekilde sınırlarını korumasanı sağlamış olacağız”

Çavuşoğlu ise ABD’nin konsolosluk işleriyle ilgili birlikte çalıştıklarını belirterek şunları söyledi;

“Bugüne kadar 100 kadar insanımız Afrin tarafından YPG’yle gelen silahlarla şehit oldu. 2016’da ABD’nin Türkiye ile ilgili sözü vardı ama bu sözler tutulmadı. Önce Menbiç’ten başlayacağız ve artık bu konudan emin olacağız. Buraların istikrarar kavuşabilmesi için bu kentlerin kimin tarafından yönetileceği çok önemli. YPG buradan çıktıktan sonra ABD ile bu konuda adım atabiliriz. Önce YPG’nin buradan çıkması lazım.”

kaynak:yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ