ÇANDAR: "ECEVİT DÜŞECEK YOKSA ABD IRAK'A HAREKAT YAPAMAZ" dedi ve ECEVİT DÜŞÜRÜLDÜ...

BAKIN NASIL OLU?

Yıllar geçti, devran döndü ve Erdoğan Başbakan oldu.
Yine bir Körfez krizi çıktı ve bu kez bakın Erdoğan ne yaptı…
1990’da Irak’ın Kuveyt’i işgaliyle başlayan 1’nci Körfez krizi, 1991’de ABD’nin Irak’a müdahalesiyle bir savaşa dönüşmüş, BM Güvenlik Konseyi’nin 687 Sayılı Kararı ile de savaş son bulmuştu. Irak ateşkes koşullarını kabul etmişti. 

Güvenlik Konseyi’nin kararı, ateşkesle birlikte ‘balistik füzeler de dahil toplu tahrip silahlarının denetimini ve imhasını’ da öngörüyordu. 

Ve 2’nci Körfez Savaşı birincisinin bir devamı olarak tam da bu noktada çıkarıldı, bu kez konu Kuveyt değil, ‘kitle imha silahları meselesi’ oldu.

Bu sırada Türkiye’de neler oluyordu?

Türkiye’de Bülent Ecevit’in başbakanlığındaki koalisyon hükümeti Irak krizini endişeyle karşılamıştı. Kriz bir yana, Başbakan Ecevit’in karşısında tam dört sorun vardı:

Bizzat Ecevit’in sağlığı, Kemal Derviş’in yarattığı parti içi çekişmeler, Devlet Bahçeli’nin tavrı ve Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu’nun görev süresinin uzatılması meselesi.
Yani bu ABD kitle imha silahları bahanesiyle Saddam’ı devirmek için Türkiye’nin kapısını çaldığında Ecevit’in işi epey zordu.

Doktorlar sağlığı konusunda gerekli tedbirleri alıyordu ama Derviş ve Bahçeli hiç durmuyordu. Biri partiyi karıştırıyor, diğeri de erken seçim isteyerek en azından iktidar ortağı olduğu hükümeti nedense riske atıyordu, bu konuda epey de heyecanlıydı.

31 Temmuz’da erken seçim kararı alındı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ