Ankara merkezli 22 ilde düzenlenen FETÖ operasyonunda 92 kişi hakkında gözaltı kararı verildi, 53 şüpheli gözaltına alındı. Öte yandan, Bursa merkezli 23 ilde de operasyon gerçekleştiriliyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan FETÖ operasyonunda, FETÖ terör örgütü ile irtibatları tespit edilen, tamamı ihraç ihraç edilmiş, 2’si Teğmen 90’ı Astsubay olmak üzere toplam 92 kişi hakkında Ankara merkezli 22 ilde gözaltı kararı verildi, şu ana kadar 53 şüpheli yakalandı.

BURSA'DA 46 GÖZALTI KARARI
Bursa merkezli 23 ilde FETÖ'nün askeri mahrem yapılanmasına yönelik soruşturmada 46 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.(Yeniçağ,22 Kasım 2019).

Haber işte böyle…Memlekette neredeyse her gün gözaltı var, her gün operasyon var ve bu hiç bitmiyor neden?

Emekli albay Erdal Sarızeybek bu gözaltıların perde arkasını son yazdığı ‘Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak’ adlı kitabında açıkladı. 15 Temmuz kalkışmasını yapan kripto hücrelere dokunulmadığını ileri süren Sarızeybek, Fetö’ye karşı asıl yapılması gereken işin, abiler ve ablardan oluşan hücrelerin açığa çıkarılması gerektiğini söyledi. Sarızeybek’in kitabından bir alıntı;

‘BU TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİL CASUS ŞEBEKESİ’


“…Başta Cemaat derken F tipi ve şimdi de Fetö olan bu yapıyla ilgili çok şey söylendi ama akılda kalıcı bir şema sanıyorum Usta tarafından çizildi; üç katlı bir çete!.. Gerçi çete demek Fetö’yü tam olarak ifade etmiyor olsa da çünkü daha karmaşık ve küresel bir yapı bu, en azından üç katlı olduğu doğru; tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olan bir şebeke!”

‘NAKŞİBENDİ TARİKATININ BİR KOLU’

İbadet katında yer alan grup aslında cemaatin ta kendisi ve çok geniş bir toplum kesimine hitap ediyor. Dini öğretisini Said-i Nursi eliyle Halidi Nakşibendi Tarikatından alıyor tıpkı Adıyaman Menzil gibi. Medyaya düşen çaycı simitçi börekçi ya da emekli memur işçi şeklindeki tanımlamalar aslında işte bu kesim. Toplum zaten bu tabanı iyi biliyor belki çoğunu tanıyor. Masum dini inançlarla Gülen’e bu kesimin bağlanışı ve büyümesi herkesin gözü önünde oldu, gizlisi saklısı yok. “

‘NEREDE BU ABİLER ABLALAR’

“Kaldı ki bunda siyasi iktidarın payı çok büyük. Belediye ve devlet destekli yapılan ve yurdun dört bir köşesinde düzenlenen Türkçe olimpiyatları itici güç oldu, yanında yurtlar, pansiyonlar, dershaneler… Fazla söze gerek yok çünkü bugünkü siyasi iktidar sahiplerinin ‘muhterem hocaefendi’ diye diye masum halkı nasıl bu Cemaate yönlendirmiş olduğunu havadaki kuşlar bile biliyor. Temeli ibadet olan bu tabanı önemli çünkü Fetö’nün devlet içindeki asıl gücü olan Tipi bu tabandan seçiliyor. Bana sorarsanız eğer üzerinde durulması gereken cemaatin tabanı değil, polisimizi askerimizi ve gençlerimizi daha okul çağında bu cemaat çatısı altında örgütleyenler yani F Tipini yaratan cemaatin abileri ve ablalar…”

‘F TİPİNİ ÖRGÜTLEYENLER İŞTE BU ABİLER ABLALAR’

“Bunlar Misyonerden beter Misyoner olan bir yapı ve memlekette girmediği yer kalmadı; Mahalleler, evler, camiler, vakıflar, dernekler, okullar, yurtlar, pansiyonlar… Her yere girdiler, her gence el attılar, beyin yıkadılar ve onları tıpkı bir robota dönüştürdüler. Aklı, mantığı ve vicdanı esir alınmış seçilmiş bu kadroyu sonra ‘F Tipi’ne dönüştürüp devletin özellikle istihbarat, yargı ve askeriyede yetki sahibi makamlarına sızdırdılar. Yasa dışı dinlemeler, sahte deliller, önemli şahsiyetlerin biyografik istihbaratını yapanlar ve bunları yabancı istihbarat unsurlarına sızdıranlar kimlerdi? İşte bu baştan sona F Tipi… “

‘TAM BİR MİSYONER KADRO’

“Kendilerine abi, abla denilen ve devlet içinde ürkütücü bir istihbarat ağı kuran bu Misyoner kadro, Türkiye çapında örgütlü olmasına rağmen nedense hala ortaya çıkarılmış değil. Yoksa bu kriptolar tıpkı Usta’nın ‘akıllı olanlar kaçtı’ sözüyle ifade ettiği gibi kaçıp gitti mi, kim bilir? Ama aklınızda olsun, ülkemizde kelimenin tam anlamıyla casusluk şebekesini kuranlar işte bu Gülen’in abi ve ablalarıdır. “

Diyeceksiniz ki ‘nereden biliyorsun? 

Kulakları çınlasın Osman Pamukoğlu Paşam, sanıyorum dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e ‘İran’a harekat yapılması gerek’ dediği zaman, o da sormuş ‘var mı belgesi, bunu nereden biliyorsun’ diye. Pamukoğlu’nun cevabı belki abartılmış olabilir ama ana hatlarıyla şöyle; ’Duvara horoz resmini asmışsınız, altına da bu bir horozdur diye yazmışsınız, olur mu böyle şey!.. Dünyanın her yerinde horoz horozdur’ demiş yani gözlerin gördüğünün belgesi olur mu gibisinden.

‘ÖRÜMCEK AĞI GİBİ’

Diyeceğim o ki yaşadığım bu ömrün yarısı terör ve kaçakçılıkla mücadele ile geçti, diğer yarısı da üst düzey güvenlik eğitim ve öğretimiyle geçti. Tüm mücadelem işte bu örgütlü yapılara karşı oldu, onları aramak bulmak ve yargı önüne çıkarmak. Fetö’nin asıl kuruluş felsefesini hayata geçirmiş olan bu abi ve ablalar… Kurucu kadrolar, seçici, arayıcı, bulucu, eğitici ve öğretici kadrolar. Bunların işi şebeke kurmak zaten, örümcek ağı gibi bir şebeke!..

‘HERKES BİLİYOR’

Üç katlı Fetö’nün ticaret katına gelince… Burada küçük esnaftan tutun da en büyüğüne kadar zincirleme giden ve inançları paraya tahvil eden bir grup yer alıyor ki bunun da zaten gizlisi saklısı yok, herkes biliyor. Siyasi iktidar da biliyor hatta çoğunu tanıyor. Çünkü tutun belediyelerden ta kamu kurumlarına kadar aralarında ihale ilişkileri var, para ilişkileri var. Her ne kadar bu ticaretin siyasi figürleri hala ortaya çıkmamış olsa da bunların çoğu yargılanıyor şu anda.”

‘DEVİR TESLİM’

Belki bu noktada ilginç olanı, Fetö’yle bağlantılı bu şirketlerin yönetimlerine siyasi iktidarla bağlantılı kadroların getirilmiş oluşu. Yani inançları paraya tahvil eden bu sermaye grubu şimdi el değiştiriyor. Bunlar üzerinden kurulmuş dernekler, vakıflar, yurtlar, pansiyonlar da el değiştiriyor. En son Maarif Vakfı kurdular, Fetö’ye ait okullar şimdi bu vakfa geçiyor. Bu ileride bir soruna yolaçar mı, göreceğiz daha yolumuz var.

‘İHANET ŞEBEKESİ BİLİNİYOR AMA ORTADA YOK’

Tavana gelince yani en üst kattakiler, Usta’nın ihanet dediği grup… Yine bana sorarsanız üzerinde durulması gereken bir diğer konu da bu olmalı. Çünkü devletin tepe kadrolarına sızmış ya da sızdırılmış olan ihanet hücreleri işte bu grupta yer alıyor. Peş peşe darbeleri tetikleyenler bunlar, örgütün kripto beyin takımı bu!.. ‘F Tipi’ bu grubun sadece bir parçası, sahte delil, yasa dışı dinleme gibi ayak işlerini yapan bir maşa.

‘YERLERİ BELLİ, ADRESLERİ BELLİ’

“Dolayısıyla bugün karşımıza gerçek tehdit olan iki grup çıkıyor; abiler ablalar ile kripto hücreler. F Tipi açığa çıkarıldı, yargılanıyor ama bu kripto hücrelerle abi ve ablalara karşı nedense bir arpa boyu bile mesafe kat edilmedi. Öte yanda, abileri ve ablaları yöneten Kripto hücreler olduğu için, Türkiye Fetö’ye karşı mücadelede tüm enerjisini bu hücreleri çökertmek için harcamalıydı ama olmadı hala da olmuyor.”

BU GÖZALTILARIN HEDEFİ NE

Şu sıralar görüyoruz işte…Her gün neredeyse üç beş on elli yüz kişi gözaltına alınıyor, kimi tutuklanıyor kimi ise serbest kalıyor. Ajanslara düşen haberlerden bunların hepsinin ankesörlü telefonlara konu olduğu için soruşturmaya tabi tutulduğu anlaşılıyor. İyi tamam da tepedeki kripto hücreler açığa çıkarılmadan buradan ne sonuç beklenebilir ki...

Birkaç milyonu aşkın kişinin şu ya da bu şekilde var olan Cemaat ilişkisi gözönüne alındığında, isterseniz her gün binlerce kişiyi gözaltına alın, soruşturma yapın, tutuklayın ama aldığınız bu kişilerin kripto hücrelerle bağı yoksa mücadeleniz boşadır, göstermelik olur.

Peki bundan sonra ne olacak?

Erdal Sarızeybek
Usta’nın Göremediği Siyasi Tuzak

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ