1258 izlenme 12 Aralık 2019
Türkiye'nin eski başbakanlarından Ahmet Davutoğlu öncülüğünde kurulacak yeni partinin kuruluş çalışmalarında sona gelindi. Partinin kuruluş başvuru dilekçesini teslim etmek için Davutoğlu'nun ekibinden bir heyet İçişleri Bakanlığı'na gitti.

ESKİ AKP’Lİ İSİMLER HEYETTE


Heyette eski AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ile Selçuk Özdağ, 24. Dönem Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, eski Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, eski AK Parti Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı ve eski AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ yer aldı.

Bakanlık çıkışı gazetecilere açıklama yapan Ayhan Sefer Üstün, partinin kurucular kurulunun, ambleminin ve tüzüğünün tanıtımının yarın açıklanacağını söyledi. Üstün, şöyle konuştu:

‘KURUCU LİSTEMİZ YARGITAY’DA’

"Kanunun aradığı yasal prosedür neyse dosyalarımızı hazırladık, İçişleri Bakanlığı'na teslim ettik. Ancak burada 2 önemli işlem biraz vakit alıyor. Bunlardan bir tanesi; Siyasi Partiler Kanunu'na göre belli bir partide kurucu olmak isteyen kişinin başka bir siyasi partide üyeliği olmaması gerekir. Bu husus da ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na sorularak tespit edilebiliyor. Şu anda listemiz Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi ve tek tek kurucuların siyasi parti üyeliği sorgulanıyor.”

‘YARIN PARTİYLE İLGİLİ HER ŞEY AÇIKLANACAK’

“Bir başka husus ise kurucu üyelerin, kuruculuklarına engel herhangi bir sabıka kaydı olmaması. Bunu da İçişleri Bakanlığı'nın hukuk müşavirliği inceliyor. Biraz kurucu sayımız fazla. Dolayısıyla zaman alıyor. Ama artık eli kulağında. Tüm prosedür tamamlanarak alındı belgesiyle birlikte hukuki süreç tamamlanmış olacak. O bakımdan sizlere ve kamuoyuna saygımız çerçevesinde içeride olan prosedürleri anlatmak ve zaman kaybının sebebini izah etmek adına sizlerle beraber yağmur altına çıktık. 

İnşallah alındı belgesi alındıktan sonra sizlerle yeniden mülakat yaparız. Yarın saat 10.00'da partimizin kurucular kurulunun, ambleminin ve programının tanıtımı olacak."

TWİTTER HESABINDAN PAYLAŞIM YAPILDI

Gelecek Parti adıyla kuruluşu gerçekleşen Ahmet Davutoğlu liderliğindeki partinin Twitter hesabından, paylaşımlar yapılmaya başlandı. Davutoğlu'nun tanıtım toplantısına tüm vatandaşları davet ettiği mesajın ardından, partinin resmi hesabından bir paylaşım daha yapıldı.Yapılan paylaşımda, "Her bir köyüyle, bucağıyla, mezrasıyla, Trakya'sıdan, Kafkasya'sına, Akdeniz'inden, Karadeniz'ine, Meriç'ten, Aras'a, Fırat'tan, Sakarya'ya Menderes'e, Gediz'e kadar bütün coğrafyanın her bir toprağına dokunacağız, her bir yüreğine sesleneceğiz." denildi.

"BU YOL SERVETİNE SERVET KATANLARIN YOLU DEĞİLDİR"

Gelecek Partisi'nin resmi hesabından son yapılan paylaşım ise 'kılıçlar çekildi' yorumlarına neden oldu. Erdoğan'ın 'dolandırıcılıkla' suçladığı Ahmet Davutoğlu'nun fotoğrafı ile yapılan paylaşımda, "Bu yol kimseye küsmemişlerin yoludur. Bu yol siyasete çıkınca servetine servet katanların yolu değildir ! Bu yol Millete Hizmet, Hakka Hürmet yoludur." sözlerine yer verildi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ