Ana Sayfa
09 Kasım 2018 ( 560 görüntülenme )

Doğan ağır yazdı!.. 'UTANÇ RAPORU'

T24 köşe yazarı Yalçın Doğan bugün ‘Kadınların dikkatine’ başlıklı bir yazı kaleme aldı. 


Türkiye’de cinsiyet eşitliğin giderek kötüleştiğini belirten çeken Doğan, ‘Dünya Ekonomik Forumu Küresel Cinsiyet Uçurumu 2017 Raporu var. Oradaki verilere göre: Türkiye cinsiyet eşitliğinde 144 ülke arasında 131. sıraya geriliyor’ diyerek kamuoyunun dikkatini çekti.

’14 MİLYON KADIN ŞİDDET GÖRÜYOR’

‘Kadın cinayetlerinden ayrı olarak, kadınlara yönelik şiddete gelince, Türkiye’de her on kadından dördü şiddet görüyor. Yani, on dört milyon kadın şiddet görüyor bu ülkede’ diyen Yalçın Doğan’ın köşe yazısında konuyla ilgili kısımlar şöyle:

‘KADIN CİNAYETLERİ ARTIYOR’

“2011 yılında işlenen kadın cinayeti 121.
2015 yılında işlenen kadın cinayeti 303.
2016 yılında işlenen kadın cinayeti 338.
2017 yılıda işlenen kadın cinayeti 409.
2018 yılının Eylül sonuna kadar işlenen kadın cinayeti 328.
Kadın cinayetleri yıldan yıla artıyor.”

‘KADINA ŞİDDET ARTIYOR’

“Cinayetin yanı sıra... Şiddet... Tecavüz... Sömürü... Ne ararsanız, var. Kadın cinayetlerinden ayrı olarak, kadınlara yönelik şiddete gelince, Türkiye’de her on kadından dördü şiddet görüyor. Yani, on dört milyon kadın şiddet görüyor bu ülkede. Son on yılda şiddete maruz kalarak hayatını kaybeden kadın sayısı 2.337.”

'TÜRKİYE GERİYE GİDİYOR'

"Rakamları öyle geçiştirmeyin. Rakamlarla aranıza mesafe koymayın. Her rakam bir hayat. Çevresine verdiği ağır acı ve yoksunlukla kim bilir kaç hayat. 144’te 131. Sıra. Yukarıdaki rakamlar TÜİK’in ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın resmi verileri. Bir de, “Dünya Ekonomik Forumu Küresel Cinsiyet Uçurumu 2017 Raporu” var. Oradaki verilere göre: Türkiye cinsiyet eşitliğinde 144 ülke arasında 131. sıraya geriliyor".

‘KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ İÇİN YÜZ YIL GEREKİYOR’


"Türkiye’de kadın - erkek eşitliğinin gerçekten tam olarak sağlanabilmesi için yüz yıl gerekiyor. Türkiye’de kadınlarla erkeklerin eşit ücret elde etmeleri için iki bin on yedi (2017) yıl gerekiyor. Tarımda çalışan kadınların yüzde 97’si kayıt dışı. Yani, neredeyse hepsi sigortasız.”

Kaynak: Yalçın Doğan/ t24

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ