Ana Sayfa
16 Aralık 2017 ( 56902 izlenme )

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASINDA TAM BİR DİPLOMATİK SKANDAL!..

‘TAM BİR DİPLOMATİK SKANDAL’

“MEĞER FİLİSTİN’İN BAŞKENTİ OLARAK DOĞU KUDÜS TANINMAMIŞ!


Kudüs krizinde yeni tartışmaları beraberinde getirecek konuyu T24 yazarı Yalçın Doğan köşesine taşıdı. İstanbul'da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Kudüs bildirisine ilişkin çok çarpıcı bir detay ortaya çıktı.

‘BAŞKENTİ KUDÜS OLAN DİYE BİR İBARE YOK”


Yalçın Doğan yazısında, İİT'nin bildirisinde Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olarak tanındığına ilişkin bir ibarenin olmadığına dikkat çekti. Bildirinin Türkçe versiyonunda değişiklik yapıldığını söyleyen Yalçın Doğan, “Resmi metinde, ‘Başkenti Doğu Kudüs olan' diye bir ibare yok, onu bizim Dışişleri ekliyor. Bu tam bir diplomatik skandal. Bize bir kandırmaca.” ifadelerini kullandı.

Yalçın Doğan'ın yazısı şöyle:

“İKİ METİN VAR BİRBİRİNDEN FARKLI”

“Diplomatik metinlerde şeytan kelime oyunlarında gizlidir. Gerçek de, o kelimelerde, kelime cambazlıklarında saklıdır. İşte bu cambazlığın, gerçeği saklamanın, gerçeği farklı göstermenin çok çarpıcı bir örneği var karşımızda. Kudüs ile ilgili ortada iki metin var. Birbirinden farklı. Biri İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından yayınlanan bildiri, diğeri bizim Dışişlerinin sitesinde aynı konuda yer alan açıklama.”

“TÜRKÇE BİLDİRİDE BAŞKENTİ DOĞU KUDÜS OLAN FİLİSTİN İBARESİ VAR”

İngilizce metnin Kudüs ile ilgili bölümünün Türkçe çevirisi aynen şöyle:
‘Filistin Devletini tanıdığımızı teyit ederken, bütün dünyayı Doğu Kudüs'ü Filistin Devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyoruz'.

“İNGİLİZCE METİNDE DOĞU KUDÜS’Ü TANIMA YOK, DAVET VAR”

İngilizce yayınlanan ve toplantının bu resmi bildirisinde iki nokta vurgulanıyor. İslam Ülkeleri Filistin Devleti’ni tanıyor. Dünyayı da, Doğu Kudüs'ü Filistin devletinin başkenti olarak tanımaya davet ediyor. Can alıcı nokta burada.

İİT bildirisinde, şu çarpıcı eksiklik var:


İİT, ‘Biz Doğu Kudüs'ü başkent olarak tanıyoruz' demiyor. Sadece Filistin devletini tanıdıklarını söylüyor, başkent olarak tanınması için ise, dünyayı çağırıyor.”

"BİZİM DIŞİŞLERİ AÇIKLAMASI FARKLI"

Buna karşılık aynı konuda bizim Dışişleri Bakanlığı sitesinde olay çok başka biçimde dile getiriliyor. Bakanlık metninde aynı bölüm şöyle, İİT'ye atfen:

“TANIMA YOK”

‘Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıdığımızı teyit ederken, tüm dünyayı Doğu Kudüs'ü Filistin Devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyoruz'.

“TAM BİR DİPLOMATİK SKANDAL, TAM BİR ÇARPITMA”

Dışişleri İİT'nin İngilizce metnini Türkçeye çevirirken bir kurnazlık, bir kelime cambazlığı yapıyor. En başa ‘Başkenti Doğu Kudüs olan' diye, asıl resmi metinde yer almayan bir eklemede bulunuyor. Yani asıl bildiriyi çarpıtıyor. Gerçeği bize, aziz Türk halkına farklı gösteriyor. Her zamanki gibi, bir başarı hikâyesi olarak. İç propaganda malzemesi olarak. Resmi metinde, ‘Başkenti Doğu Kudüs olan' diye bir ibare yok, onu bizim Dışişleri ekliyor. Bu tam bir diplomatik skandal. Bize bir kandırmaca.

ŞİMDİ SORU ŞU:

İslam Ülkeleri Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıdıklarını neden vurgulamıyor ama, buna karşılık dünyayı başkent olarak tanımaya çağırıyor? Neden? Çünkü, muhtemelen Doğu Kudüs'ü başkent olarak tanımaya yanaşmayan İslam Ülkeleri var.

“İSLAM ÜLKELERİ ARASINDA BİR ANLAŞMA YOK”

İİT içinde bu konuda bir anlaşma yok. Kim bilir, Amerika ile papaz olmak istemeyen, Amerika ile farklı ilişkiler içinde olup, Amerika'ya ters düşmek istemeyen İslam Ülkeleri var. Ve onlar İİT'nin resmi açıklamasına, Doğu Kudüs'ün İİT tarafından Filistin'in başkenti olarak tanınmasına karşı çıkıyor ve bunun resmi bildiride yer almasını engelliyor.

“FİLİSTİN’İ ZATEN HERKES TANIYORDU”

Filistin'in devlet olarak tanınmasında ise sorun yok, İslam Dünyası bunu zaten 1988'den beri tanıyor, yani bildirinin o bölümü yeni değil, malumun ilanı.

PEKİ, BİZİM DIŞİŞLERİ OLAYI NEDEN FARKLI GÖSTERİYOR?

“HAZIRLADIĞI METİN ELİNDE PATLADI”


Çünkü, muhtemelen Dışişleri İİT için sitesine koyduğu metni hazırlıyor ama, bunu diğer ülkelere toplantıda kabul ettiremiyor. Hazırladığı metin elinde patlıyor. Yine de, hiçbir şey olmamış gibi, o metne sitesinde yer veriyor. Başarısızlığını gizlemek adına. Zaten skandal olan da bu.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ