993 izlenme 13 Ekim 2019
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde 40 ilin belediye başkan adayını açıkladı.

14 BÜYÜKŞEHİR, 26 İL BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

Alkışlar arasında kürsüye gelen Erdoğan sözlerine "Sayın Bahçeli'ye cumhur ittifakına bağlılığı için teşekkür ederim" diye başladı. AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen AKP Belediye Başkanı Adaylarını Tanıtım Toplantısı’nda partisinin 14 büyükşehir, 26 il belediye başkan adayını açıkladı. İşte o isimler:

‘GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI FATMA ŞAHİN

Gaziantep – Fatma Şahin (Mevcut Gaziantep Belediye Başkanı)/ Bayburt– Fatih Yumak (AKP il başkanı)/ Bitlis – Nesrullah Tanğlay (AKP Bitlis il başkanı)/ Bolu– Fatih Metin (Ticaret Bakan Yardımcısı)/ Burdur – Deniz Kurt (Eski AKP Burdur Teşkilat Başkanı)/ Bursa – Alinur Aktaş (Mevcut Bursa Belediye Başkanı) Denizli – Osman Zolan (Mevcut Denizli Belediye Başkanı)/ Diyarbakır – Cumali Atila (Mevcut Belediye Başkanı/Kayyım)7 Düzce -Faruk Özlü (Eski bakan)7 Elazığ – Şahin Şerefoğulları (İş adamı)/ Erzurum – Mehmet Sekmen (Mevcut Erzurum Belediye Başkanı)/ …

FATMA ŞAHİN’İN KONUŞMASI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, katıldığı Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler zirvesi sonrası FETÖ'yü buzdağına benzetmişti. FETÖ'nün “Türkçeyi dünya dili yapmak” iddiasıyla hareket ettiğini ileri süren Şahin, “Bu yapının ipi kimlerin elinde belli değil” demişti. Bu sözlerin ardından Odatv, Şahin’in arşivdeki görüntülerini haber yaptı.

Şahin 2012 yılında düzenlenen 10. Türkçe Olimpiyatları'na katılıp “Fethullah Gülen abimizi saygıyla sevgiyle selamlıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Fatma Şahin, Gaziantep'te düzenlenen 10. Türkçe Olimpiyatları'na katılıp şunları söylemişti:

‘FETULLAH GÜLEN ABİMİZİ SEVGİYLE SAYGIYLA SELAMLIYORUZ’

“Hakikaten bu manzara muhteşem. Bu manzaraya yüreğinizle bakmanız gerekiyor. Bugün bu yapılan çalışma şimdi olan bir çalışma değil. Büyük bir emek var, büyük bir vefa var, büyük bir cefa var, büyük bir fedakarlık var, büyük bir azim var, büyük bir kararlılık var. Bir idealin nasıl bir zafere dönüştüğünün göstergesi. Bir ilin ordusunun nasıl başardığının işareti. Bu başarıda, ta baştan baş mimarı olan Fethullah Gülen abimizi saygıyla sevgiyle selamlıyoruz. 

Dünyanın dört bir tarafında ay yıldızlı bayrağımızı diken bütün öğretmenlerimizi bütün kalbimizle sevgimizi saygımızı gösteriyoruz. Türkçe olimpiyatları, Türkçe'nin aslında bir tarih diliydi, bilim diliydi ama bugün Türkçe, bu organizasyonlar sayesinde dünya dili oldu, sevgi dili oldu, barış dili oldu, kardeşlik dili oldu."

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Odatv haberinde sadece Şahin’in sözlerini aktarmıştı. Ancak Şahin, Odatv yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Şahin, Odatv’nin kendisine hakaret ettiğini ileri sürdü. Cumhuriyet Savcısı Tuncay Karcıoğlu, Şahin’in suç duyurusu hakkında “Kovuşturmaya yer yoktur” kararı verdi. Savcı Karcıoğlu kararında şu ifadeleri kullandı:

‘BASININ HABER VERME HAKKI VAR’

“Şahin’in 2012 yılında düzenlenen 10. Türkçe Olimpiyatları sırasında yaptığı konuşma esnasında terör örgütü lideri hakkında söylediği 'abi' sözünü haber yaparak konuşmanın içeriğini de video şeklinde aynen yayınladığı ve daha sonra haber yaparak konuşmanın içeriğini de video şeklinde aynen yayınladığı ve daha sonra müştekinin yapmış olduğu bir konuşmasında önceki sözleri ile arasındaki çelişkiyi ortaya sermeye çalıştığı, yerleşik yargısal kararlarda da belirtildiği üzere basın yolu ile işlenen hakaret suçunda, basının haber verme hakkı hukuka uygunluk nedeni olarak kabul edildiği”

‘HABERİN VERİLİŞ ŞEKLİ İLE OLAY ARASINDA BAĞ VAR’

“Hakkın kullanılması kapsamındaki haber verme ve eleştiri hakkının söz konusu olabilmesi için yapılan haberin görünüşte gerçek ve güncel olması, ayrıca verilişinde kamu ilgi ve yararının bulunması ve olay ile haberin veriliş şekli arasında bağ bulunması gerektiği, bu unsurları taşıyan haber içeriğinin hukuka uygunluk nedeninden yararlanacağı;

Gazeteci olan şüphelinin yapmış olduğu haberin gerçek ve güncel olduğu, yayınlanmasında kamu ilgi ve yararının bulunduğu ve haberin veriliş şekli ile olay arasında bağ bulunduğu, kaldı ki şüphelinin yapmış olduğu haberde müştekinin yapmış olduğu söz konusu konuşmanın video kaydını da eklediği, yine siyasi bir kişilik olan müştekinin hakkında yapılan eleştirilere, aşağılama ve küçültme boyutuna ulaşmadığı sürece katlanması gerektiği..."

Kaynak: Sözcü/ Odatv

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ