37822 izlenme 13 Aralık 2017
Yılmaz Özdil önerdi 5 gün sonra Cumhurbaşkanı açıkladı…

Yılmaz Özdil "Kudüs'ü İsrail başkent ilan ediyorsa, Filistin de etsin" dedi, 5 gün sonra benzer bir açıklama İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyorum” şeklindeki açıklamasının yankıları sürüyor. Geçtiğimiz hafta yapılan ve İslam dünyasında deyim yerindeyse bomba etkisi yaratan bu açıklamanın ardından, dünya siyaset kulisleri de karıştı. Türkiye’nin çağrısıyla İslam İşbirliği Teşkilatı da İstanbul’da olağanüstü toplandı.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan; Trump’ın hamlesine karşı yeni bir hamleyle karşılaşarak “Kudüs’ü, Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum” dedi.

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü “ Arabuluculuk vasfını tamamen yitiren Amerika’nın yerine, dünya barışı için sorumluluk üstlenmelerini bekliyoruz. Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum.” dedi.

YILMAZ ÖZDİL CUMA GÜNÜ ‘ÖNERMİŞTİ’

Erdoğan’ın bu açıklaması akıllara zirveden 5 gün önce yani geçtiğimiz hafta cuma günü Halk Tv’de ekrana gelen Halk Arenası programında Sözcü Yazarı Yılmaz Özdil’in açıklamalarını getirdi. Özdil, Filistin konusunun da tartışıldığı programda “Mesela (İsrail) ben burayı başkent yapacağım diyor. Eee sende yap…” diye çağrıda bulunmuştu.

“KAFAYI ÇALIŞTIRMAK LAZIM”

Programda İslam aleminin paramparça haline dikkat çeken Özdil şunları söylemişti: “Mesela Filistin’e bakıyoruz. Kardeşim siz Filistin’i bile böldünüz. Mesela ben kendi payıma Arafatçıyım sen Hamaslısın. Filistin bile bölünmüş. İslam alemi paraçparça olmuş. Mesela (İsrail) ‘ben burayı başkent yapacağım’ diyor. 

Eee sende yap. Bu bizim haddimize değil. Bunu bizim büyük diplomatlarımızın konuşması lazım. İşte silahlı kuvvetlerden Balyoz’dan atılan subayların kafa yorması lazım ama İsrail yapıyorsa Filistin de yapsın başkent…" 

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ