4761 izlenme 10 Eylül 2021
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, eski bakan Erdoğan Bayraktar'ın yeniden gündeme getirdiği 1725 Aralık süreciyle ilgili konuştu.

‘MİLYON DOLARLIK HEDİYELERİ YILDIRIM’A TESLİM ETTİM’
Görevde olduğu zamanlarda kendisine verilen hediyelerin hepsinin tek tek kaydının tutulduğunu aktaran Davutoğlu, "300 bin dolarlık, 1 milyon dolarlık falan pırlantalı hediyeler falan. Binali Yıldırım'a görevi devrederken 'sizin namusunuza emanettir' diye kendisine dosya ile birlikte verdim başbakanlık kasasında bıraktım" dedi.

‘KAMU GÖREVLİSİ DEĞERLİ HEDİYEYİ TESLİM ETMEK ZORUNDA’
Yayınlanma Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bu sabah Fox TV'de yayımlanan Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Yurt dışı ziyaretlerde devlet yöneticilerine verilen pahalı hediyelerle ilgili konuşan Davutoğlu, görevde olduğu dönemde kendisine verilen değerli hediyelerin hepsinin kayıt altına aldırdığını anlattı. Görev yaptığı dönemde Hediye Alma Genelgesi’ni yayınladığını aktaran Davutoğlu şöyle konuştu:

‘MİLYON DOLARLIK HEDİYELER VAR’
* 2011’de sayın Erdoğan’ın döneminde çıkan genelgeyi yeniledim, ‘kamu görevlileri hediye alamaz’ dedim. ‘Yurt dışında alınan hediyelerin tümü Hazineye intikal eder’ dedim. Bu da bir rahatsızlık zamanla doğurdu. ‘Hiç hediye almadınız mı?’ sorusu bana sorulduğunda dedim ki ‘almadım.’ Başbakanken aldığım hediyeleri de sembolik değeri olanları sergilerim, sonra da ayrılırken hepsini Hazineye geri vereceğim. İçerideki hediyeler makuldür ama yurt dışı hediyeler çok yüksek, milyon dolarları bulan hediyeler vardır. “

‘ALDIĞIM TÜM HEDİYELER BAŞBAKANLIKTA KAYITLI’
“Doğu’da iki önemli ülkeye gittiğimde ziyaret esnasında hediyeler verildi. Sare hanım hediyeleri odada görünce şaşırdı. ‘Bunları ne yapacağız?’ dedi. Ben dedim ki, ‘Bunları kayda alacağız, bizdeki Başbakanlık kasasına koyacağız ve ben bırakırken Hazineye intikal edecek. Hepsini Sare hanım fotoğraflarını çekti, dosya tuttu. Halen elinde o dosya mevcut.”

‘NE ALDIYSAM HEPSİNİ DEVLETE VERDİM’
* Tek tek, yüzüklerin, saatlerin, kolyelerin hepsinin kaydı tutuldu. O bizde duruyordu. Başbakanlıktan ayrılma kararını açıkladığımda müsteşarımı Kemal Madenoğlu çağırdım. ‘Getir’ dedim, ‘uygulama nasıl olacaksa ben bu hediyeleri nakledeyim’ dedim.”

‘1936 YILINDA ÇIKARILMIŞ KANUN VAR’
* 1936 yılında çıkan bir kanunla yurt dışından alınan kıymetli hediyeler başbakan tarafından geri verilirken, defterdarlıktan birisi, bir başbakanlık yetkilisi bir de bilirkişi. Bir araya gelerek bir komisyon oluşturuyor, değerlendirme yapılıyor ve başbakan tutanakla bunu bir sonraki başbakana veriyor. ‘Bunu yapın’ dedim.”

‘BENDEN ÖNCESİNE DAİR KAYIT YOK’
* Dedi ki, ‘ Bir sıkıntı problem olabilir, şu ana kadar başbakanlık kaydında böyle bir süreç işlediğine dair bir belge yok’ Başkası ne yaptı bilemem ama benim görevim kanunu uygulamak. Bilirkişi gelip bütün bunları, şu 300 bin dolarlık, şu bilmem 1 milyon dolar falan pırlantalı hediyeler falan…”

‘NAMUSUNUZA EMANET DEYİP YILDIRIM’A DEVRETTİM’
* Bilirkişi söylediği bir söze ben de güldüm, ‘işte şu devlet başkanı, kralın Davutoğlu’na verdiği şu hediye diye müzayedede bunu satsam 5 misli fiyatına satarım’ diyor. Her neyse bu kayıtları tuttum Binali Yıldırım’a görevi devrederken ‘sizin namusunuza emanettir’ diye kendisine dosya ile birlikte verdim başbakanlık kasasında bıraktım. “

‘UYGULAMAYAN HESAP VERECEK’
* Bu kadar tecrübeden sonra ne yapacağımızı söyleyeyim. İktidara gelsem birinci olarak ahlaklı insanlar yetiştireceğiz. İkincisi sosyal iklimi düzelteceğiz. Üçüncüsü de kuralları koyacaksın ve uygulayacaksın. 1930’lu yıllarda başbakanın hediye almasıyla ilgili bir kural konulmuşsa uygulanacak arkadaş, uygulamayan da hesap verecek.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ