Ana Sayfa
23 Temmuz 2021 ( 4332 izlenme )

Kabil 'Hava Bozuyor'

ABD, Afganistan ordusuna destek kapsamında, Taleban’a yönelik operasyonlarda hava saldırıları düzenledi. Açıklama Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby tarafından yapıldı. Kirby, hava saldırılarının Afgan güçlerine destek amacıyla düzenlendiğini söyledi ancak detay vermedi.

UZUN ZAMANDIR İLK
Son günlerde Taleban, Afgan hükümet güçlerine karşı saldırılarını arttırdı ve bölgede yeni alanlar kazanmaya devam ediyor. Son hava operasyonları uzun zamandır ABD güçlerinin Afganistan’da düzenledikleri ilk hava operasyonu oldu.

‘TALİBAN DOĞRULADI’
ABD ve Taleban arasındaki anlaşmaya vurgu yapan sözcü “Hava saldırıları yapıldığını doğruluyoruz ve bunu en sert biçimde kınıyoruz. Bu, Doha’da varılan anlaşmanın açık şekilde ihlal edilmesidir. Anlaşmaya göre Mayıs ayından sonra operasyon düzenleyemezler. Eğer operasyon yaparlarsa bunun sonuçlarına katlanırlar” dedi.

MEHMETÇİK KABİL'E
ABD ve Taleban, ülkedeki ABD ve yabancı güçlerin çekilmesine karşılık olarak Taleban’ın da terör örgütlerinin Afganistan’da barınmasına izin vermemesi konusunda anlaştılar. Bu çerçevede ABD askerleri süratle Afganistan’dan çekiliyorlar. Bu noktada Türkiye de Kabil Havalimanı’nın korunması görevini üstelenebileceğini dile getirdi.

Kaynak: VOA Haber Ajansı

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.sarizeybektv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ