Korkusuz yazarı Can Ataklı, "Amerika’nın, Ermeni Tasarısı’nı kabul etmesi için Senato’ya ihtiyacı yok" diyerek, Erdoğan'ın ABD ziyaretinin tek olumlu sonucunun da bir işe yaramadığını ortaya çıkardı. Can Ataklı, bugünkü yazısının ilgili bölümünde, ABD'nin 50 eyaletinden 49'unun sözde Ermeni Soykırımı'nı kabul ettiğini yazdı.

50 EYALETİN 49’U SOYKIRIM OLARAK İLAN ETMİŞ

Böylece, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretinin ardından ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham'ın 1915 Ermeni olaylarının Senato tarafından "soykırım" olarak tanınmasını öngören karar tasarısının oylanmasını engellemesinin anlamı kalmadı. Can Ataklı'nın yazısından ilgili bölüm şöyle:

‘SENATO’DAKİ TASARININ KIYMETİ HARBİYESİ KALMAMIŞ ZATEN’

“Yandaş tetikçi medya bile Erdoğan’ın, Amerika gezisinin çok kötü olduğunu kabullenmiş durumda. Siz bakmayın “Ziyaret çok olumlu geçti, Türkiye tezlerini tüm dünyaya anlatma olanağı buldu” türü haberlere. Bunun onda biri bile doğru olsa, yandaş medya “zafer” çığlıkları ile yeri göğü inletirdi. Amerika gezisinin zorlama ile olsa da tek olumlu yanının Ermeni Tasarısı’nın Senato’da bloke edilmesi olduğunu söylemiştim ben de. Ancak şimdi öğreniyorum ki aslında bu da doğru değilmiş. Çünkü büyük ihtimalle Senato kararına bile gerek kalmayacakmış.”

’50 EYALETİN 49’U ZATEN KABUL ETMİŞ’
“Amerika’nın 50 eyaleti var ve bunların her biri aslında bir devlet gibi. Bu 50 eyaletten 49’u bugün itibariyle kendi eyalet yönetimlerinin verdiği yetki çerçevesinde, Ermeni soykırımını resmen kabul etmişler zaten. Ermeni soykırımı tasarısını en son Alabama eyaleti bu yılın mart ayında kabul etmiş.”

‘MİSSİSİPİ DE KABUL EDERSE, SENATO’DAN GEÇİYOR, ENGEL OLUN’

“ Şu ana kadar tasarıyı kabul etmeyen tek eyalet Mississippi imiş. Eğer Mississippi eyaleti de bu tasarıyı kabul ederse Amerika yasalarına göre tasarı Senato’da kabul edilmek zorundaymış. Yani aslında, Senato’yu bloke etmenin yanında, son kalan eyalet Mississippi’nin böyle karar almasını engellemek için de çaba harcamak gerekiyor.”

Kaynak:gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ