163 izlenme 07 Aralık 2016
 RUS HABER AJANSI BU GÖRÜNTÜLERLE İLGİLİ ŞU HABERİ VERDİ: Rus REN televizyonu Türkiye'nin Suriye sınırında askeri varlığını artırdığını kanıtlayan görüntüler yayımladı.
REN televizyonunun yayımladığı görüntülerde Türkiye'nin Suriye sınırına bir dizi tank ve topçu bataryası konuşlandırıldığı görülüyor.
'NAMLULAR KOBANİ'YE ÇEVRİLİ'
Televizyonun haberinde bu askeri varlıkların, Suriye'deki Kürtlere yönelik saldırılar için sınıra konuşlandırıldığı öne sürüldü.
Nitekim sınırdaki tank ve silahların namlularının Kürtlerin kontrolünde olan Kobani'ye doğru çevrilmiş olduğu belirtiliyor.
‘TÜRK GÜÇLERİ BİR ANDA SURİYE'YE SEVK EDİLEBİLİR
REN televizyonuna göre sınırda en az altı ya da yedi tank bekletiliyor ve buradaki Türk güçleri de 'bir anda' Suriye'ye sevk edilebilir.
Öte yandan kanalın haberinde sınırın 'çok hareketli' olduğuna ve buraya çeşitli malzemelerin sevkine devam edildiğine dikkat çekiliyor.
‘TÜRKİYE IŞİD'LE DOST’
REN TV’nin konuştu bölgedeki Kürtler ise Türkiye'yi 'IŞİD'le dost olmakla' suçlarken, militanların yakınlardaki evlere baskın düzenlediğini ve para ile mücevher gibi değerli eşyaları aldıklarını anlattı. Bazıları ise Türkiye ve IŞİD militanlarının bölgeden kaçmak isteyen yerel halka ateş açtığını ve arabalarını çaldıklarını söyledi.
REN TV'ye konuşan Beker Ramadon, "Türk askerleri ve IŞİD militanları araçlara ateş açtığında sınıra doğru hareket eden 30 araba vardı. Aralarından birçoğu isabet aldı yandı. Teröristler, hâlâ kullanılabilecek durumda olan arabaları da alıp götürdü" dedi.
‘TÜRK TANKLARI BEŞ GÜN ÖNCE ATEŞ AÇIP BİR EVİ İMHA ETTİ’
Televizyonun Cerablus'ta konuştuğu kişiler ise bölgedeki evlerin Türk tankları tarafından imha edildiğini anlattı. Kanal kameralarına eliyle yıkılmış bir evi işaret eden bir Kürt militan, "Türk tankları beş gün önce ateş açıp bir evi imha etti" ifadelerini kullandı.
Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Suriye'de cuma geceyarısı başlayan ateşkese rağmen Türkiye'den PYD'nin kontrolünde olan Tel Abyad'a ateş açıldığının birçok kanal üzerinden doğruladığını duyurmuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ