Ana Sayfa
18 Eylül 2021 ( 3127 izlenme )

Takke Düştü 'Bebeklere Borç'

Yeniçağ gazetesi Remzi Özdemir, Türkiye’nin geçtiğimiz hafta Londralı tefecilerden yüksek faizle borç aldığını yazdı.

‘YÜKSEK FAİZLİ BORÇ’
Türkiye’nin itibar kaybı nedeniyle tefecilerin kapısını çalmak zorunda kaldığını belirten ekonomist Remzi Özdemir, “30 yaşında bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu borcu ödemek için 42 yaşına kadar çalışıp vergi ödeyecek.” ifadelerini kullandı. Özdemir’in yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

‘FAİZ RAKAMINA DİKKAT’
"Türkiye geçen hafta itibarını koruyabilmek için gerekli olan parayı almak üzeri bir kez daha Londralı tefecilerin kapısını çaldı. Hazine; %5,70 dolar faiziyle 2028 vadeli 750 milyon dolar, %6,50 dolar faiziyle 2033 vadeli 1,5 milyar dolar borçlandı. Lütfen faiz rakamına dikkat edin!”

‘HENÜZ DOĞMAMIŞ ÇOCUKLARIMIZ BORÇLANDIRILIYOR’
“Dünyadaki Merkez Bankaları eksi faizle borçlarınken biz 1 dolar için yüzde 6,5 faiz ödüyoruz. Daha basit bir hesap ile 100 dolar için her yıl elin yabancısına 6,45 dolar faiz ödeyeceğiz. Üstelik bunu da 2033 yılına kadar. Bugün doğan çocuklar 12 yaşına geldiğinde bu borç bitmiş olacak. Ya da 30 yaşında bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu borcu ödemek için 42 yaşına kadar çalışıp vergi ödeyecek.”

‘BU PARA NEREYE GİDİYOR’
“Ne için tefeciye borç ve faiz ödemek için. İyi de bu faizle alınan para nereye gidiyor? Hiç geçilmeyen köprünün ve hiç uçulmayan havaalanın müteahhidine. İtibarı sağlamak için devleti yönetenlerin hoyratça harcamalarına… Afrika ülkelerine milyon dolarlık yardımlara…”

‘TEFECİLERİN ELİNE DÜŞTÜK, İTİBAR YOK’
“Gelelim itibar meselesine.
Hiç kimse sormuyor iyi de itibarımıza bu kadar düşkün yöneticiler tarafından yönetiliyorsak neden kredi itibarımız yok? Mesela ABD bu parayı 1.28 faizle buluyor. Almanya bu parayı alırken üstüne faiz alıyor. Bırakın faiz vermeyi. Hemen yanı başımızdaki Bulgaristan 0,2 faiz veriyor. O halde biz neden bu kadar yüksek faizle borçlanıyoruz? Hemen söyleyeyim: İtibarımız yok!”

‘KİMSE GÜVENMİYOR’
“Sana borç verenler güvenmiyor. Güvenmediği için öyle herkesten borç para alamıyorsun. Ülkelerin risk primleri CDS olarak ölçülüyor. Türkiye'nin CDS'si yani risk primi son 5 yıldır hep yüksek. Şu an 370 seviyelerinde. Yani adam senin ülkeni riskli görüyor ve sana parayı ancak tefeci faizi ile veriyor."

TEFECİLERİN ELİNE DÜŞTÜK
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha önce yaptığı açıklamalarda tefecilere ödenen faize dikkat çekmiş ve şöyle uyarmıştı;

‘İÇERİDE ÖDENEN FAİZ 408 MİLYAR DOLAR’

“İçeriye dönen faiz, yani yurt dışında devlet tahvili, hazine bonosu alıp köşeyi dönenler ait faiz 16 yılda 199 milyar 532 milyon lira. O dönem faizin alındığı tarihteki dolara çevirdiğimizde de 408 milyar dolar ediyor. İçerideki tefecilere ödenen faizdir. Hiç kimse alın teri dökmedi, parası var devletten alıyor.”

‘DIŞARIDA ÖDEDİĞİMİZ FAİZ 156.3 MİLYAR DOLAR’
“ Bir de yurt dışında tefeciler var. Borç alıyoruz ya yurt dışından, borç alan emir alır. Dışarıya ödenen para ise yurt dışındaki tefecilere bir avuç Londra'da bunların ağırlığı, 156 milyar 293 milyon dolar. Boşuna demiyorum. Bunların hiç birisinin üretimle ilgisi yok. Bunlar sadece paraları var, oradan faiz geliri elde ediyorlar. Bunları sizler ödüyorsunuz, yine geliriniz düşüyor. Bunun için."

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ