Ana Sayfa
20 Aralık 2017 ( 3066 izlenme )

TAŞERON DÜZENLEMESİNE KRİTİK UYARI!

17 BİN FİRMA VE 500 ÇALIŞANIN DURUMU RİSKLİ

Hükümet taşeron düzenlemesi üzerinde son hazırlıklarını sürdürürken, kamuya iş yapan 17 bin taşeron firması, düzenlemenin sonuçları hakkında ayrıntılı bir rapor hazırladı. 

Raporda, kamuda yaklaşık 900 bin taşeron işçisini sevindirecek kadro adımının ülke genelinde yaklaşık 500 bin kişiyi işsiz bırakacağı, 17 bin firma ile bu firmalara tedarik sağlayan çok sayıda firmanın batmasına neden olacağı, en az 8.5 milyar liralık banka kredilerinin ödenemez hale getirebileceği gibi kritik uyarılar yer alıyor.

ORTALAMA 5 KİŞİ ÇALIŞIYOR

İlgili bakanlıklara da sunulan rapora göre, dolaylı yoldan bu sektöre hizmet veren, makine ve ekipman sağlayan, muhasebe işlerini yürütenler de dikkate alınarak, “En iyimser bir tahminle 500 bin kişi işsiz kalacaktır” tespiti yapıldı. 

DEVLET TAZMİNAT ÖDEYECEK

Hükümet taşeron firmalarla 2 ila 3 yıllık süre için hizmet alım sözleşmesi düzenlemişti. Bu sürelerin önemli bir bölümü henüz dolmadı.

Kamu İhale Kanunu'na göre, sözleşmenin tek taraflı feshedilmesi halinde, fesheden tarafın, sözleşme süresi dolmamış olan işin bedelinin yüzde 80'inin yüzde 5'ini tazminat olarak karşı tarafa ödemesi gerekiyor. Firmalar, hükümete sundukları raporda, devletin şirketlere ödemesi gereken tazminat tutarını 5 milyar lira olarak hesapladı. 

Ayrıca erken fesih nedeniyle, sözleşmelerin imzalanması sırasında firmaların peşin ödediği sözleşme bedelinin yüzde 1.57'sine karşılık gelen Damga Vergisi, Karar Pulu ve KİK payı bedellerinin de şirketlere iade edilmesi gerektiği, bunun da 2 milyar 40 milyon lira tutacağı belirtildi. 

MALİYET AĞIR

Buna göre sözleşmeyi sonlandıran hükümetin firmalara en az 7 milyar lira ödeme yapmak zorunda kalacağı hesabı yapıldı. Bunun yanı sıra raporda, fesih nedeniyle zora giren firmaların devlete olan 1.5 milyar lira tutarındaki SGK primi ve KDV borçlarını ödeyemeyeceği de bildirildi. Buna göre, düzenlemenin devlete toplam maliyetinin 10 milyar lirayı bulması bekleniyor.

TAŞERONA KADRO KHK İLE GELECEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AKP MYK'sında taşeron düzenlemesi de gündeme geldi. Toplantıda taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin yasa olarak mı yoksa KHK olarak mı geçirilmesi tartışıldığı ve düzenlemenin KHK olarak 31 Aralık günü getirilmesi eğiliminin ortaya çıktığı öğrenildi.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ