9140 izlenme 28 Ağustos 2021
Diyanet İşleri Başkanlığı, 30 Ağustos Zaferi’nin yıl dönümü öncesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü bir kez daha anmadı.

ERBAŞ’IN OLDUĞU YERDE ATATÜRK HİÇ YOK

Atatürk'ün kurucusu olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmama geleneği sürdürdü. Diyanet İşleri Başkanlığı bu haftaki hutbesini, Büyük Taarruz, Mohaç, Malazgirt ve Diyarbakır'ın fethine ayırdı. Hutbede Diyarbakır'ı fetheden Hazreti Ömer'in komutanı İyaz bin Ganem'in adını anan Diyanet, Büyük Taarruz'un Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk'ten hiç bahsetmedi.

SOSYAL MEDYA HAREKETLİ
Öte yanda İlahiyatçı Doçent Hasan Aydın’ın yaklaşık üç yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini savunduğu ve övdüğü video sosyal medyada tekrardan hatırlatıldı. Söz konusu görüntüler sosyal medyada kısa sürede birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

‘KİMSENİN İMAMI OLMAYIN’
Diyanet'i halka İslam'ı anlatmak için bizzat kurduğunu söyleyen Aydın, bugün Diyanet'in asli görevinden uzaklaştığını ifade etti. Aydın, ''Atatürk'ün size emanet ettiği o Diyanet İşleri Başkanlığı'na sahip çıkın. Ve kimsenin de imamı olmayın'' diye konuştu. İlahiyatçı Aydın, söz konusu videoda şu ifadeleri kullandı:

‘ATATÜRK HALKIMIZI KURAN’I ANLATTI’
“Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i kurar kurmaz, yaptığı ilk işlerden birisi Kur’anı Kerim’i tercüme ettiriyor. Birileri kalkıyor diyor ki, ‘Kur’anı Kerim’i şu maksatla tercüme ettirdi. Senin dilini eşek arısı soksun. Allah diyor ki, biz bu Kur’an’ı insanlara anlatasınız diye gönderdik. Mustafa Kemal Atatürk, nasıl anlatacak? Millete Arapça mı öğretecek? Millet bir şey bilmiyor ki… Yüzde 7 okuryazar oranı erkeklerde, binde 4 kadınlarda. Yaptığı ilk iş Kur’an’ı tercüme ettiriyor. Ondan sonra tefsir ettiriyor.”

‘PARTİNİN İMAMIYSAN ALDIĞIN MAAŞ HARAM’
“ Ondan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuruyor, imam efendilere diyor ki; ‘Lütfen siz maaşını alın. Yiyin, için, yatın, gezin ama İslamiyet’i anlatın’ diyor. Onlar sadece birinci kısmını yapıyorlar. Yiyorlar, içiyorlar, yatıyor… Bakın ben bunu söyledim diye eleştiren imamlar, bakın daha ilerisini söylerim. Mesleğinizin ispatını yapamazsınız. Atatürk’ün size emanet ettiği, Diyanet İşleri Başkanlığı’na sahip çıkın ve kimsenin de imamı olmayın. Arkanızda sağcı da olabilir, solcu da olabilir, Milliyetçi de olabilir, dincide olabilir. Unutmayın ki arkanızdaki Müslümandır. Onun imamısın sen. Eğer sen bir partinin, teşkilatın mensubu isen senin aldığın maaş vallahi de haramdır”

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ