Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Faz 3 çalışması başlayan yerli aşının adının TURKOVAC olduğunu duyurdu.

TURKOVAC GELİYOR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli Kovid19 aşısının Faz3 çalışmaları kapsamında yürütülen Ankara Şehir Hastanesi'ndeki programa çevrimiçi olarak katıldı. Erdoğan, "Birkaç hafta içerisinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli aşının adının TURKOVAC olduğunu söyledi.

YERLİ AŞIDA SON DURUM
Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Koca, koronavirüse karşı geliştirilen yerli aşının son aşamaya geldiğini söyleyerek vatandaşlara Faz3 çalışmasında gönüllülük çağrısı yaptı. Yerli aşıda son aşamaya gelindi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da sosyal medya hesabından vatandaşlara çağrıda bulundu."Yerli aşımız son aşamada. Faz3 insan çalışmasında gönüllü olun, sonuca birlikte ulaşalım" dedi.

17 YERLİ AŞI ÇALIŞMASI VAR

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) desteğiyle 17 yerli aşı çalışması yürütülüyor. Bunlardan Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezinde COVID-19’a karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından desteklenen inaktif aşı adayında Faz-3 aşamasına geçilmişti. Yerli aşı, Faz-3'ün tamamlanmasıyla birlikte acil kullanım onayı alacak.

YERLİ AŞIDA HEDEF EYLÜL
Bakan Koca daha önce, "Yerli aşıda süreç başarıyla tamamlanırsa eylül ayında acil kullanım onayıyla kullanımı söz konusu olabilir" demişti.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ