Ana Sayfa
26 Şubat 2021 ( 1860 izlenme )

Türk Sınırında 'Olağandışı Tatbikat'

ABD, NATO çerçevesinde Orta ve Doğu Avrupa’da yapacağı ‘Defender Europe 21’ tatbikatı için Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’na toplam 145 helikopter, 1800’den fazla zırhlı araç ve 20 binden fazla askeri personel çıkarıyor. ABD kuvvetlerinin ilk bölümünü taşıyan dev yük gemisi ‘Endurance’, Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’na vardı.

‘YAKIN TARİHİN EN BÜYÜK ASKERİ TATBİKATI’
“Orta ve Doğu Avrupa’da Rus tehdidi” senaryolarına dayalı tatbikat; Yunanistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Estonya, Almanya, Macaristan, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Polonya, Romanya ve Slovenya’da gerçekleştirilecek.

‘TÜRKİYE KUŞATILIYOR’
Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enis Tulça, konu hakkında Sputnik’e yaptığı değerlendirmede, ABD’nin Suda (Girit), Larissa, Dedeağaç’ta üslerinin olduğunu hatırlattı. ABD’nin Yunanistan’daki varlığını kuvvetlendirmesini ve Irak’ta gelişmelerin, Türkiye’de, ‘çevreleme siyaseti’ olarak görüldüğünü belirten Tulça, şunları kaydetti:

‘ATATÜRK DIŞ POLİTİKASINA TÜRKİYE GERİ DÖNMELİ’
“Türkiye, bir asır önceki ortamı yaşıyor gibi. Dolayısıyla Türkiye’nin 100 yıl öncesindeki diplomasiye ihtiyacı var. Atatürk-Lenin ve Atatürk-Venizelos yaklaşımında olduğu gibi hem Rusya ile hem de Yunanistan’la iyi ilişkiler kurmamız gerekiyor. Rusya ile zaten ilişkilerimiz iyi seyirde, Yunanistan’la da doğrudan diyalogumuz devam etmelidir. Yunanistan, Avrupa Birliği ve NATO üzerinden Türkiye’ye baskı yapma siyasetinden vazgeçmelidir. Bu, Yunanlılara bir şey kazandırmaz.”

‘DURUM TÜRKİYE ALEYHİNE’
Türkiye ve Yunanistan arasındaki diyalogun ABD’nin bütün girişimlerinden arınmış bir şekilde devam etmesi gerektiğini ifade eden Tulça, “Yunanlılar, ‘ABD bizi buraya korumaya geliyor’ diye bir hissiyata da kapılabilir. ABD’nin kendi stratejik çıkarları temelinde geldiği unutulmamalı” dedi. ABD’nin Rusya’ya karşı Karadeniz’deki varlığını artırdığına da dikkat çeken Prof. Dr. Tulça, şunları ekledi:

‘BU DURUM NORMAL DEĞİL’
“Türkiye’nin çevresindeki ABD/NATO varlığı ve hareketliliği normal bir dönemi andırmıyor. Bütün bu gelişmelerde her ülke kendine göre hiza alacaktır. Biden yönetimi geldiğinden beri Türk boğazlarından geçen Amerikan askeri gemisi sayısı son derece arttı. Burada Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin önemi tekrar ortaya çıkıyor. Ama bu askeri varlık içinde Türkiye, NATO içindeki pozisyonunu tutmalı, Rusya ile olan ikili ilişkilerini de devam ettirmelidir.”

ÖZDİL 'TÜRKİYE KÖTÜ YÖNETİLİYOR'
Öte yanda Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, durumu Türkiye açısından değerlendirdi ve ülkenin kötü yönetildiğini söyledi. Özdil ‘ ABD işte bu Dedeağaç'ta tatbikat yapmaya hazırlanıyor. 145 helikopter, 1800 zırhlı araç, 20 bin asker getirecekler. Dedeağaç'a öylesine büyük boyutlu bir çıkarma yapıyorlar ki, sevkıyat geçen hafta başladı, nisan sonuna kadar sürecek. Tatbikatın senaryosu, Rus tehdidine karşı Avrupa'yı korumak…” dedi. Özdil’in yazısı şöyle;

‘BU SIRADAN BİR TATBİKAT DEĞİL’

“ 1 Mayıs'ta başlayacak, öyle üç gün beş gün değil, 1.5 ayda bitecek. 14 farklı ülkenin toprağında, Yunanistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Estonya, Almanya, Macaristan, Kosova, Karadağ, Makedonya, Polonya, Romanya ve Slovenya'da gerçekleştirilecek. Böylesine kapsamlı tatbikatın başlangıç üssü, Dedeağaç olacak.”

‘YUNAN CÜRETİ ABD’DEN ALIYOR’
“Defender Europe” adı verilen bu NATO tatbikatı, aslında 1995'ten beri yapılıyor. Ama, Yunanistan silahlı kuvvetleri tarihte ilk kez harekat planlarına dahil edildi. Yunan helikopterleri Amerikan helikopterleriyle birlikte, Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı İskeçe'de ortak tatbikat yapacak. Yunanistan, Ege Denizi'ndeki cesareti, işte buradan alıyor. “

‘TÜRKİYE KÖTÜ YÖNETİLİYOR’
“ Türkiye kötü yönetiliyor, Yunanistan avantaj sağlıyor. Akp tarafından alkışlanan Balyoz/Ergenekon kumpasları, Kıbrıs'ta Suriye'de Irak'ta Libya'da Mısır'da Filistin'de atılan yanlış adımlar, S400 saçmalığı, bedeli nesiller boyu ödenecek ağır bir faturaya dönüşüyor. Yunanistan aktör oluyor. Türkiye maalesef senaryonun dışına atılıyor, figüran bile olamıyor. İşte bu yüzden… Cehape'de taciz var, tecavüz var filan diye bağıran arkadaşların, Ege'deki Yunan tacizine gıkı çıkmıyor, çıkamıyor!"

Kaynak: Ajanslar/Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ