Ana Sayfa
19 Temmuz 2021 ( 2663 izlenme )

Uçan Araba Tamam 'Ay'a Gidiyor'

Geçtiğimiz günlerde sarf ettiği 'Türkiye uçan arabada da liderliğe oynayacak' sözleriyle gündeme gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bu kez Ay'a ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

UÇAN ARABA TAMAM AY’A GİDİYORUZ
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde sarf ettiği 'Türkiye uçan arabada da liderliğe oynayacak' sözleriyle gündeme gelmiş, Varank kendisine yanıt veren Prof. Dr. Naci Görür ile sert tartışmalar yaşamıştı. Söz konusu tartışmanın yankıları sürerken; Varank bu kez Ay'a ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

‘ADIM ADIM AY’A YAKLAŞIYORUZ’
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın iştiraki olan Delta V Uzay Teknolojileri AŞ'nin geliştirdiği SORS'un fırlatma testleri için Sinop Test Merkezi'ne giden Varank burada ''Adım adım aya yaklaşıyoruz. Ay misyonundaki hedeflerimize yaklaşıyoruz" dedi.

‘UZAY ARACI YAPILIYOR’
Varank, yaptığı açıklamada, Milli Uzay Programı'nın hedeflerinden birinin 2023'te Ay'a sert iniş gerçekleştirmek olduğunu anımsatarak, "Şu anda uzay aracımızın tasarımına başladık." dedi. Sinop'ta Delta V tarafından yapılan testler konusunda bilgi veren Varank, "Buradaki nihai hedef hibrit motorlu roketlerle beraber 100 kilometre dediğimiz uzay sınırını aşabilmek." ifadesini kullandı.

‘HİBRİT MOTORLA UZAYA’
Varank, yabancı bir firmanın (Virgin Galactic) hibrit motorlar kullanarak yakın zamanda uzayda seyahat gerçekleştirdiğini belirterek, "İşte bu motoru biz test edebilirsek uzayda buna bir tarihçe kazandırabilirsek bu hibrit motorlarla uzay alanında önemli bir açılım yakalamış olacağız. Bu alanda Türkiye bir adım öne çıkmış olacak." diye konuştu.

Varank, Milli Uzay Programı'ndaki diğer bir hedef olan uzaya insan göndermek konusunda da süreci hızlandıracaklarını ifade ederek, bu göreve duyulan ilginin farkında olduklarını dile getirdi.

Kaynak: gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.sarizeybektv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ