7806 izlenme 23 Mart 2021
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut Habertürk’te katıldığı programda, ekonomide ortaya çıkan son tabloyu değerlendirdi. Ekonomide “sevindirici” gelişmeler olduğunu ifade eden Bulut, “Ne oldu Türkiye’de şirketler mi battı Pazar akşamı itibariyle? Pazartesi sabahı itibariyle Türkiye’deki şirketlerin değeri mi düştü?” dedi.

BULUT ‘DURUM İYİ’
Pazartesi gece yarısı döviz kurları tırmanırken, Türk Lirası da yüzde 16’ya yakın değer kaybetti. Yiğit Bulut Habertürk yayınında, “Çok sevindirici bir rakam. Dün 7,5 milyar dolara yakın satış geldi sadece iç piyasadan. 5 milyar doları vatandaş, 2,5 milyar dolar bankalar sattı” dedi. Ekonomideki kötü gidiş sonrasında, Yiğit Bulut’un Habertürk yayınına çıkarılması dikkat çekti. Bulut konuşmasında ekonomik tablonun “iyi” olduğunu ve “sevindirici” haberler olduğunu öne sürdü.

‘NE OLDU TÜRKİYE’DE ŞİRKETLER Mİ BATTI’
Bulut, “Ne oldu Türkiye’de şirketler mi battı Pazar akşamı itibariyle? Pazartesi sabahı itibariyle Türkiye’deki şirketlerin değeri mi düştü? Türkiye’nin birçok teknoloji şirketi var. Pazartesi sabahı itibariyle teknolojilerini mi kaybettiler?” dedi.

YİĞİT BULUT NE DEDİYSE TERSİ OLMUŞTU
Yiğit Bulut, 18 Mayıs 2010’da “1 dolar 1 TL olur mu?” başlıklı yazısında doların 1 TL olabileceğini, bunun mümkün olduğunu kaleme almıştı. 15 Nisan 2015 tarihinde Yiğit Bulut, sosyal medya hesabından “Euro-dolar paritesi 1 üstünde kaldığı sürece, son atağın başladığı 2.55-2.63 bandı üstündeki değerler piyasa gerçeklerine aykırı ve spekülatif” demişti. Dolar 2,70’i aşarak o dönem rekor kırmıştı.

20 Temmuz 2016 tarihinde ise Yiğit Bulut, bu kez “Çok kısa bir süre içerisinde dolar/TL yeniden 2,80 bandına gelecek” açıklamasında bulundu. 26 Eylül 2016 tarihinde Yiğit Bulut, verdiği bir röportajda, "Piyasada döviz sıkıntısı olmayacak" demiş ve dolar/TL'nin her 3 seviyesinin üzerine çıkışında olduğu gibi yine 2,78-2,95 bandına geri döneceğini anlatmıştı.

2017 Mayıs'ında "Doları 3.92'den aldıranlar, çıkın bu milletten özür dileyin" diyen Bulut, 2018 yılında dolar 5 liraya dayanmışken, "Başta bir ekonomi kanalı ve başka bir haber kanalına çıkan eski bir bürokrat olmak üzere, sistematik bir şekilde 'krize girdik-gireceğiz' havası yaymaya çalışıyorlar. Bunlara kesinlikle kulak vermeyin" demişti.

2018 yılında dolar 7 TL'yi aştığında ise Yiğit Bulut "Finansal 15 Temmuz" başlıklı bir yazı yazmış ve "Şimdi dövizden TL'ye dönüp Türk sermaye piyasalarına ve TL enstrümanlara sahip çıkma günü. Bu adımı atanların 12-48 ay içinde nasıl bir kazanç elde edeceğini hep birlikte göreceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ