Ana Sayfa
07 Aralık 2016 ( 289 izlenme )

Yine Geri Adım!

Erdoğan'ın "kırmızı çizgi" ilan ettiği Menbic, Suriyeli Kürt güçlerin kontrolüne girmek üzere.
İsrail ve Rusya’dan sonra 3’üncü geri adım: Menbic ‘düştü düşüyor’
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinden, dış politikada İsrail ve Rusya'dan sonra üçüncü büyük geri adım Suriye'de geldi. Erdoğan'ın "kırmızı çizgi" ilan ettiği Menbic, Suriyeli Kürt güçlerin kontrolüne girmek üzere.
 
Erdoğan, 2014 yılında IŞİD’in Suriye’de kontrol ettiği toprakları, Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı Rojava bölgesini kapsayacak şekilde genişletmesini “Kobani düştü düşüyor” ifadesiyle gündeme taşımıştı.
 
O dönemde, Suriye’de Kürtlerin oluşturduğu YPGPYD, Kobani’yi IŞİD’e karşı savunmayı başardı. YPG’nin bu başarısında, Erdoğan ve AKP hükümetinin, Kuzey Irak’taki peşmerge kuvvetlerinin Türkiye topraklarından geçip, Kobani bölgesine savaşmaya gitmelerine izin vermesi de etkili oldu.
 
O dönemde PYD lideri Salih Müslim’i Ankara’da üst düzey protokolle ağırlayan Erdoğan ve AKP hükümeti, daha sonra PYD ve YPG’yi “terörist” ilan etti.
 
MENBİÇ AKP VE ERDOĞAN’IN ‘KIRMIZI ÇİZGİSİ’YDİ
 
Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekse AKP hükümeti üyeleri, Suriye’de Kürt güçlerinin ilerleyişleri karşısında Fırat Nehri’ni “sınır” ilan edip, “Fırat’ın batısı Türkiye’nin kırmızı çizgisidir” açıklaması yaptılar. Fırat’ın batısında bulunan Menbic kasabası ise, Türkiye’nin bu politikasının temel taşı oldu. Türkiye, Menbic’te Özgür Suriye Ordusu’na destek verdi.
 
Ancak son birkaç ay içinde dış politika yaşanan geri adımlardan Suriye’deki ‘kırmızı çizgi’ de nasibini aldı.
 
Suriyeli Kürtlerin silahlı örgütü olan YPG’nin büyük çoğunluğunu oluşturduğu ABD destekli Suriye Demokratik Güçlerine bağlı silahlı gruplar, “Fırat’ın batısına” geçti. Erdoğan ve AKP hükümeti, daha önce ‘kırmızı çizgi’ ilan etmelerine rağmen, Suriyeli Kürt grupların Fırat’ın batısına geçmelerine, Menbic’e çok yaklaşmalarına ses çıkarmadı.
 
Ve Menbic’te önce kırsalda devam eden kentin kontrolüne ilişkin mücadele, hafta sonundan itibaren şehir merkezine kadar ulaştı.
 
ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı uluslararası güce ait savaş uçakları havadan bombardımana devam ederken, PYDYPG güçleri de, kentin girişindeki Sebi Behrat Kavşağı ve Ulusal Hastane çevresine kadar ilerledi.
 
Yerel kaynaklar, Kürt güçlerinin, Menbic’in en büyük mahallesi olan Hazewne'nin yüzde 80'ini IŞİD'den temizlediğini ifade ediyorlar.
 
Bölgeden son 24 saatte gelen haberlere göre, Erdoğan’ın deyimiyle, “Menbic düştü düşüyor….”
 
Ancak Erdoğan ve AKP hükümetinin “terörist” ilan ettiği YPGPYD’nin “eline düşüyor”.
 
(Sözcü)
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ