Ana Sayfa
04 Ocak 2018 ( 32917 izlenme )

ZARRAB DAVASINDA İŞ BÜYÜYOR... YENİ ŞÜPHELİLER, BANKALAR...

ZARRAB DAVASI BÜYÜYOR

Gazeteci İlhan Tanır, Atilla davasından çıkan kararı DW Türkçe için değerlendirdi. Tanır, Türk bankalarına ceza gelebileceğine ve yeni davalar açılabileceğine işaret etti.

3 Ocak 2018 tarihinde New York Güney Bölgesi‘nden çıkan karar Ankara'nın hiç hoşlanmayacağı ve duymak istemeyeceği bir karar oldu.

HAKAN ATİLLA’YA AĞIR CEZALAR

New York'taki mahkemenin 12 Amerikalı jürisi, daha önce bilgi sahibi olmadığı konuları bir ay kadar dinledikten sonra oybirliği ile Mehmet Hakan Atilla adındaki bir Türk bankacıya yöneltilen 6 ithamdan 5'ini geçerli buldu. Bu suçlamalar neticesinde 47 yaşındaki Atilla'nın on yıllarca, hatta belki de hayatının sonuna kadar ABD’de hapis cezasına çarptırılması mümkün hale geldi.

ATİLLA İSTERSE SAVCILIKLA ANLAŞMA YOLUNA GİDEBİLİR

Mahkeme Başkanı Yargıç Richard Berman, 11 Nisan'da Atilla’nın cezasını açıklayacak. Bununla birlikte Atilla'nın Amerikalı savcılarla anlaşma yoluna gitme olasılığı hâlâ bulunuyor. Bunu yapabilmesi için de Atilla’nın savcılığın elinde olmayan bazı bilgileri verebilmesi gerekiyor.

BANKALAR SIRADA

Öte yandan şimdiye kadar birçok kez tartışıldığı gibi başta devlet bankası Halkbank olmak üzere bir dizi Türk bankasına on milyarlarca dolarlık ceza kesilmesi ciddi bir beklenti haline geldi.

Halkbank’ın yanı sıra özel bankalar Aktifbank ve Arap & Türk Bank da cezaya muhatap olacak bankalar olarak düşünülüyor. Zira bu iki bankanın da İran ambargolarını farklı yollar kullanarak deldiği Rıza Sarraf tarafından telefon tapeleri eşliğinde "teyit" edilmişti.

SANIK SAYISI ARTABİLİR, YENİ DAVALAR GELEBİLİR


Atilla, suçlu bulunduğu 5 farklı ithamın biri hariç hepsinde bir "iştirakin parçası olmak"la tanımlanıyor. Örneğin "ABD'yi dolandırmaya iştirak" veya "ABD bankalarını dolandırmaya iştirak" gibi. Atilla, "kara para aklamak" suçundan masum bulunurken "kara para aklamaya iştirak" ithamından ise suçlu bulundu.

Ve tüm bunlar da Atilla'nın İran ambargosunu delen "çark" veya "şebeke" içindeki rolü nedeniyle Amerikan yargısı içinde suçlu bulunduğunu gösteriyor, ayrıca bu şekilde başka kişilerin de bu suçları işlediğine işaret ediliyor. Atilla dışında 7 sanığın daha bu iddianamede yer aldığı bilinse de bu sayının artması ve başka iddianameler hazırlanması ihtimaller dahilinde.

ERDOĞAN VE BERAT ALBAYRAK’IN DA ADI GEÇİYOR

Hatırlanacağı gibi Rıza Sarraf ifadesi esnasında; bir kez telefon tapesi, bir kez de hem kendisinin hem de Erdoğan'ın avukatı olan Musrafa Doğan İnal ile yaptığı mesajlaşmaları eşliğinde İran ambargolarını delme çarkı emirlerinin hem dönemin başbakanı Erdoğan tarafından verildiği hem de Erdoğan'ın damadı ve şu anki Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın sürece dahli olduğunu anlatmıştı. 


Bu ciddi iddialar da dünya basınında oldukça geniş yer etmişti.

UCU AÇIK BİR SÜREÇ

Sarraf'ın duruşma esnasında ayrıca Atilla dışındaki kişi veya kişiler hakkında bilgi ve belge verdiğini söylediğini hatırladığımızda, Atilla'nın beş suçtan hüküm giymesi, ucu açık bir süreci başlattığı anlamına da gelebilir.

YENİ ŞÜPHELİLER GÜNDEMDE

Zarrab'ın kimler hakkında ve ne tür bilgiler verdiği bilinmiyor. Bundan dolayı da önümüzdeki dönemde yeni bir iddianame ile sanık haline gelebilecek figürler endişesi Ankara tarafında sürekli yaşanmaya devam edecek. Tüm bunlar karşımıza oldukça yüksek sayıdaki bir şüpheli listesi ortaya çıkarma ihtimalini getiriyor.

Buna benzer sorular ve riskler nedeniyle Erdoğan'a yakın ve müttefik olarak bilinen çok sayıda kişinin uzun bir süre ABD veya hatta Avrupa’ya seyahatlerinde bazı endişeleri yaşaması mümkün.

UFUKTA YENİ SORUNLAR

Türk devlet bankasının üst düzey yetklisinin on yıllarca bir Amerikan hapishanesinde tutulacak olması ise TürkiyeABD ilişkileri açısından başka ciddi bir sorun yaratmaya neden olabilir. Sarraf davası, sonuçları itibariyla daha henüz TürkiyeABD ilişkilerine yansımaya başlıyor olabilir, sonlanması yerine.
Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ